Back to Top

Metabolický syndrom jako hrozba

Nedávno jsem se seznámila s výsledky výskytu nadváhy, obezity a cukrovky v České republice. Zveřejněná čísla nebyla vůbec lichotivá. Neustálé zvyšování procenta obézních lidí a rychlý nárůst nadváhy u dětí je alarmující!
Je na čase, přestat vnímat obezitu jen jako kosmetický problém a věnovat jí patřičnou pozornost. Přidá-li se k obezitě vysoký krevní tlak, zvýšení tuků či cukru v krvi, jedná se o metabolický syndrom. Ten představuje výrazně vyšší riziko rozvoje cukrovky a dalších zdravotních komplikací (např. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda).
Máte-li metabolický syndrom, je Vaše tělo dlouhodobě v metabolické nerovnováze. Dochází k narušení účinku inzulínu a poškozování slinivky. Pokud ovšem zabráníte dalšímu rozvoji nemoci, máte velkou šanci, že se zcela uzdravíte nebo alespoň výrazně oddálíte vznik komplikací. Břišní tuk je považován za základní příčinu vzniku metabolického syndromu. Nejdůležitější je upravit stravovací návyky! Lékaři Vám sice mohou předepsat řadu léků, ale nevyřeší se tím příčina. Farmakologickou léčbou metabolického syndromu se jen snažíme zabránit či oddálit vznik komplikací dané choroby. Máte-li obvod břicha v úrovni pupku nad 88 cm u žen a nad 102 u mužů, vysoký krevní tlak, zvýšené tuky v krvi či zvýšenou hladinu cukr v krvi, je nejvyšší čas se zamyslet, co dál?!
Pokud se rozhodnete, že chcete dostat Vaše tělo do metabolické rovnováhy a zdravě a trvale zhubnout, zajímejte se o program metabolic balance.

MUDr. Romana Palčová

Doba cukrová

Většina lidí řešící problémy s nadváhou či obezitou mi říká, že si nedovede představit život bez sladkostí. Já jim rozumím. Vím, že zbavit se „závislosti“ na cukru je obtížné. Dnešní společnost je prostě dobou cukrovou. Doslazuje se téměř všechno, a pokud pozorně čtete informace o složení  potravin, dáte mi za pravdu. Kolik cukru obsahují Vaše oblíbené dobroty?
Řada lidí si neuvědomuje, kolik cukru během dne přijímá třeba v nápojích – v džusech, doslazovaných limonádách, kolách. Tento „rychlý“ cukr výrazně narušuje rovnováhu v těle. Slinivka musí neustále produkovat inzulín a hladina cukru v krvi je jako na houpačce. Po nějaké době již tělo nestačí udržovat metabolickou rovnováhu a začnou se projevovat zdravotní potíže.
Se zvýšenou konzumací cukru se pojí samozřejmě obezita, cukrovka, zubní kaz, plísňová onemocnění, ale i poruchy psychiky, nespavost, únava a další. Cukry jsou v porovnání s kvalitními bílkovinami a tuky velmi levné. Potravinářský průmysl to ví a často zneužívá! I v restauracích dostanete kousek bílkoviny (masa, sýra…) a hromadu brambor, rýže či jiné sacharidové přílohy. Zelenina je jen na ozdobu a jako dezert většinou něco z pšeničné mouky a cukru. Zamyslete se proto nad tím, co jíte! Co pro Vás jídlo znamená! Pokud nedodáte tělu kvalitní palivo v podobě vhodných bílkovin a zdravých tuků a pojedete stále převážně na rychlé cukry, závod s časem nevyhrajete!
Vaše tělo sacharidy samozřejmě potřebuje! Zejména pro mozek jsou nepostradatelné. Záleží ale na tom, jaké zdroje cukru zvolíte. Pokud jste se někdy zajímali o glykemický index či glykemickou nálož potravin, víte, o čem píši. Pro ostatní krátké vysvětlení. Každá potravina obsahující cukry má svoji glykemickou nálož. Je to zjednodušeně vyjádření toho, za jak dlouho a jak vysoko vystoupá hladina cukru v krvi. S tím úzce souvisí i vyplavování inzulínu ze slinivky břišní. A právě inzulín je klíčový hormon v řízení metabolické rovnováhy. Neřídí jen metabolismus cukrů, zasahuje i do metabolismu tuků (cholesterolu, triglyceridů), ovlivňuje sekreci adrenalinu, kortizolu, melatoninu atd. To už je ale nad rámec mého sdělení.
Pokud řešíte zdravotní problémy, které mají základ v nevhodné stravě, přečtěte si více o programu metabolic balance. Ten cílí na regulaci inzulínu a nastavení metabolické rovnováhy. Úspěšné hubnutí je k tomu bonus .
Vyzkoušejte místo všech nápojů jen čistou vodu (35 ml/kg/den). Místo slazených jogurtů upřednostněte jen bílé jogurty s čerstvým ovocem. Nahraďte bílé pečivo celozrnným 100% žitným chlebem. Snažte se vnímat Vaše tělo a mějte se rádi! I malá změna může přinést dobré výsledky!

MUDr. Romana Palčová