Nedávno jsem se seznámila s výsledky výskytu nadváhy, obezity a cukrovky v České republice. Zveřejněná čísla nebyla vůbec lichotivá. Neustálé zvyšování procenta obézních lidí a rychlý nárůst nadváhy u dětí je alarmující!
Je na čase, přestat vnímat obezitu jen jako kosmetický problém a věnovat jí patřičnou pozornost. Přidá-li se k obezitě vysoký krevní tlak, zvýšení tuků či cukru v krvi, jedná se o metabolický syndrom. Ten představuje výrazně vyšší riziko rozvoje cukrovky a dalších zdravotních komplikací (např. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda).
Máte-li metabolický syndrom, je Vaše tělo dlouhodobě v metabolické nerovnováze. Dochází k narušení účinku inzulínu a poškozování slinivky. Pokud ovšem zabráníte dalšímu rozvoji nemoci, máte velkou šanci, že se zcela uzdravíte nebo alespoň výrazně oddálíte vznik komplikací. Břišní tuk je považován za základní příčinu vzniku metabolického syndromu. Nejdůležitější je upravit stravovací návyky! Lékaři Vám sice mohou předepsat řadu léků, ale nevyřeší se tím příčina. Farmakologickou léčbou metabolického syndromu se jen snažíme zabránit či oddálit vznik komplikací dané choroby. Máte-li obvod břicha v úrovni pupku nad 88 cm u žen a nad 102 u mužů, vysoký krevní tlak, zvýšené tuky v krvi či zvýšenou hladinu cukr v krvi, je nejvyšší čas se zamyslet, co dál?!
Pokud se rozhodnete, že chcete dostat Vaše tělo do metabolické rovnováhy a zdravě a trvale zhubnout, zajímejte se o program metabolic balance.

MUDr. Romana Palčová